niedziela, 27 grudnia 2020
niedziela, 20 grudnia 2020
Co słychać u Kim Dzong Una? - "Kim Dzong Un. Historia dyktatora" Jung H. Pak [RECENZJA]
Pewnie już wiecie, że moja miłość do Korei Północnej nie słabnie, a wręcz rośnie z każdym dniem i z każdą kolejną przeczytaną książką. Dlatego moja radość była nieokiełznana, gdy zobaczyłam kolejną pozycję o Kim Dzong Unie. A jestem jeszcze bardziej ukontentowana po lekturze i przyznaniu jej 4,5/5 gwiazdek!
niedziela, 13 grudnia 2020
Przegląd filmów świątecznych #2
Nadchodzą święta, ale to już pewnie doskonale wiecie, bo media zasypują nas przygotowaniami już od ponad miesiąca. Ja sama co roku wyczekuję na listopad, bo już wtedy dopuszcza się świąteczną ekscytację, natomiast to od 1 grudnia jest oficjalne przyzwolenie na zachorowanie na świąteczną gorączkę. A co najlepiej się robi oczekując na święta? Ogląda świąteczne filmy!
niedziela, 6 grudnia 2020
niedziela, 29 listopada 2020
niedziela, 22 listopada 2020
niedziela, 15 listopada 2020
Magia żywiołów i trochę feminizmu? - "Berło ziemi" A. C. Gaughen [RECENZJA]
Shalia urodziła się na pustyni, wychowała i to tutaj jest jej życie. Jej królestwo od lat zmaga się z wojną i po wyczerpujących walkach wszyscy chcą, by na nowo zapanował pokój. By tak się stało, Shalia musi poświęcić swoją osobistą wolność w imię wyższego celu – zostaje królową Krainy Kości. W jej nowym świecie magia jest zakazana, a osoby, którzy kontrolują żywioły, traktowani są jak zdrajcy. Wkrótce też okaże się, że jej mąż za swój główny życiowy cel przybrał sobie zniszczenie wszystkich takich osób. Sytuacja trochę się komplikuję, gdy Shalia sama odkrywa, że włada mocą ziemi…
wtorek, 10 listopada 2020
środa, 28 października 2020
Powrót do Piekła po 10 latach? - "Ja, ocalona" Katarzyna Berenika Miszczuk [RECENZJA PREMIEROWA]
Jeśli napiszę, że rok 2020 to rok powrotów popularnych tytułów, które przed laty zostały zakończone, to chyba przyznacie mi rację. Najpierw księgarnie zagarnęła Suzanne Collins z prequelem do Igrzysk śmierci, za granicą już mogą zaczytywać się w Midnight Sun czyli w Zmierzchu napisanym z perspektywy Edwarda, teraz wszyscy oglądamy Brzydulę po latach, a do tego dołącza jeszcze Katarzyna Berenika Miszczuk z Ja, ocaloną.
niedziela, 18 października 2020
niedziela, 11 października 2020
Prezydent Snow powraca po latach - "Ballada ptaków i węży" Suzanne Collins [RECENZJA]
Nigdy, ale to nigdy, no po prostu absolutnie nigdy nie sądziłam, że kiedyś jeszcze doczekamy się jakiejkolwiek książki z uniwersum Igrzysk śmierci. Zawsze Suzanne Collins wyglądała na taką, co to umie w oszczędzanie i rozsądne dysponowanie gotówką, że zarobiła tyle na swojej trylogii i prawach do ekranizacji, że nie wpadnie na pomysł, by próbować doić tę krowę dalej. No ale cóż, nigdy nie mów nigdy, prawda?
niedziela, 4 października 2020
niedziela, 27 września 2020
Nowy świat, nowe postacie, nowa seria! - "Księżycowe miasto. Dom ziemi i krwi" Sarah J. Maas [RECENZJA]
Nadeszła nowa Maas i z impetem po raz kolejny przejęła internet. Początek nowej serii, cudowne okładki i cicha obietnica, że to będzie jednak trochę coś innego niż to, do czego nas autorka przyzwyczaiła do tej pory. Księżycowe miasto reklamowano jako tę powieść kierowaną dla doroślejszych czytelników z dojrzalszymi bohaterami i stylem. A wyszło… tylko do połowy tak, jak wyjść powinno.
niedziela, 20 września 2020
Nowy Zmierzch po 10 latach czekania! - "Midnight Sun" Stephenie Meyer [RECENZJA bardzo nieobiektywna]
Na tę książkę czekałam 11 lat i szczerze mówiąc, to już z 5 lat temu na dobre straciłam nadzieję, że kiedyś się jej doczekam. Ale 2020 rok codziennie udowadnia, że potrafi nas zaskoczyć jeszcze bardziej, a do tego każdy człowiek zmienia zdanie więc… Stephenie Meyer zdecydowała się dokończyć Midnight Sun i w końcu go wydać!
środa, 16 września 2020
Ostatnie premiery kinowe - Mulan, Tenet, After 2
Na samym początku tego roku filmowe premiery nas nie rozpieszczały, a później kina zostały zamknięte i tym samym wiele premier przesunięto. Na nową odsłonę Mulan czekaliśmy bardzo długo, tak samo twórcom Teneta nie spieszyło się z powrotem na ekrany, zaś After 2 było przesuwane kilkanaście. Na szczęście wygląda na to, że już wszystko powoli wraca do normy, nowe produkcje zaczynają się pojawiać i wywołują wiele szumu. Ale czy słusznie jest o co?
niedziela, 13 września 2020
Przegląd serialowy: mini seriale
Z zebraniem materiału do napisania tego postu męczyłam się niemiłosiernie długo, bo jednak wśród tego samozwańczego gatunku, jakim są mini seriale, królują dokumenty lub historie oparte na faktach. Raczej na coś fabularyzowanego ciężko trafić, chociaż w sumie, jak już nam się uda, to i tak seans do najlżejszych nie należy.
niedziela, 6 września 2020
Literacki Alfabet #2 - D, E, F - Diabolika, Eliza i jej potwory, Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć [RECENZJA]

Ciekawe, czy ktoś z was jeszcze pamięta, że na tym blogu miała zagościć taka seria na stałe… Plan był zacny, na celu miał wyczytywanie zalegających mi na półkach książek w kolejności alfabetycznej, bo każdy sposób jest dobry, by jakoś do tego nadrabiania się zmobilizować. Jednak zakładałam, że to wyzwanie będzie szło mi trochę lepiej niż z częstotliwością jeden wpis na rok.
niedziela, 30 sierpnia 2020
Pogańska Polska i mitologia słowiańska w XXI wieku? - seria "Kwiat paproci" Katarzyna Berenika Miszczuk [RECENZJA]
Seria, którą wielu i to przez długi czas polecało, jakby była fajną, polską fantastyką w młodzieżowym klimacie. Ja nie byłam przekonana nie tyle do samej historii, co bardziej do autorki, z którą już kiedyś miałam krótkie spotkanie przy okazji czytania jej pierwszych książek Wilk i Wilczyca – do tej pory nie mogę zapomnieć o tej traumie, bo nie dość, że historia była kiepska, to jeszcze styl pisania wołał o pomstę do nieba. Dlatego okrutnie bałam się dawać Miszczuk drugą szansę, bo też nie za bardzo wierzyłam w jej progres.
niedziela, 23 sierpnia 2020
Oglądam filmy animowane!
Cały czas myślałam, że jestem na bieżąco w różnymi animowanymi produkcjami, a potem… zrozumiałam, że na bieżąco, to ja może byłam, ale jakieś 10 lat temu. Wiecie, jak każde dziecko miałam etap, że bajki to był jedyny zjadliwy produkt, jaki przyjmowałam bezkrytycznie i nie rozumiałam, dlaczego ktoś mógłby chcieć oglądać filmy z prawdziwymi ludźmi – po co, skoro widzimy ich na co dzień? Później zaś z bajek wyrosłam, bo wiecie, wyszedł Zmierzch i moje priorytety się zmieniły. Za to teraz z wielką przyjemnością wracam do produkcji Disneya i innych, bo kurczę, one nigdy nie zawodzą!
niedziela, 16 sierpnia 2020
niedziela, 9 sierpnia 2020
Zofia Wilkońska czyli najgorsza staruszka dekady - "Kółko się pani urwało" & "Komórki się pani pomyliły" Jacek Galiński [RECENZJA]
Dawno nie czytałam czegoś, co w tak skrajny sposób dzieliłoby polskich czytelników. Seria z panią Zofią Wilkońską nie zbiera żadnych średnich opinii – ludziom albo się te książki bardzo podobają i z wytęsknieniem czekają na kolejne tomy, albo odpalają pochodnie i z grabiami biegną zrobić porządek. Ja zdecydowanie jestem po tej drugiej stronie, bo Kółko się pani urwało oraz Komórki się pani pomyliły z powodzeniem aspirują do miana najgorszych książek, jakie przeczytałam w tym roku, a może nawet i w całym życiu.
niedziela, 2 sierpnia 2020
środa, 29 lipca 2020
niedziela, 26 lipca 2020
Poznańska Nutella z amerykańskim składem - "To nie jest, do diabła, love story. Tom 1 & 2" Julia Biel [RECENZJA]
Ella ma prawie 17 lat i już ma ułożony plan na życie, wie, co chce robić i jak wszystko ma się potoczyć. Jedyne, co się nie udaje, to rodzice, którzy wolą zwiedzać świat i zajmować się swoją pracą niż poświęcić trochę czasu swojej córce. I dlatego pewnego październikowego dnia Ella przekracza próg poznańskiego liceum: samotna, bez przyjaciół i z pustym mieszkaniem, do którego będzie musiała wrócić. Jednak jej szara i smutna rzeczywistość nabiera trochę kolorów, gdy w drzwiach nowej szkoły trafia na Jonasza.
środa, 22 lipca 2020
niedziela, 19 lipca 2020
środa, 15 lipca 2020
niedziela, 12 lipca 2020
Powieść z motywem LGBT idealna na lato! - "A jeśli to my" Becky Albertalli & Adam Silvera [RECENZJA]
środa, 8 lipca 2020
niedziela, 5 lipca 2020
Zmierzch i wszystkie fabularne idiotyzmy
Żeby nie było – zaznaczam to już na wstępie! Chociaż pewnie doskonale o tym wiecie, ale jakby jednak gdzieś to wam umknęło, to robię małe wprowadzenie. Zmierzch kocham miłością absolutną od dnia, w którym pierwszy raz go przeczytałam. Miałam jakieś 10 lat? Więc moje czytelnicze doświadczenia były praktycznie zerowe, a wymagania żadne, za to Bella była zwykła, fajną dziewczyną, która tak samo jak ja kochała czytać książki, no a przystojnemu Edwardowi nie dało się oprzeć. Za to teraz, 11 lat później mogę z czystym sumieniem poznęcać się nad moją ulubioną powieścią i pokazać wam wszystkie absurdy, które w sobie zawiera. Bo wiecie, nikt nie zrobi tego lepiej niż wierna fanka całej sagi, która przeczytała pierwszy tom 11 razy (pozostałe chyba 4? Albo 5? Tego już nie pamiętam, pierwszy jest moim ulubionym, więc no, rozumiecie).
środa, 1 lipca 2020
niedziela, 28 czerwca 2020
W tym świecie jasnowidze są prześladowani - Samantha Shannon "Czas żniw" [RECENZJA]
niedziela, 21 czerwca 2020
Kim jest Robert Biedroń? - "Pod prąd" Robert Biedroń [RECENZJA]
O Robercie Biedroniu usłyszałam pierwszy raz dawno temu za sprawą programu Kuby Wojewódzkiego, w którym był gościem. Wtedy przedstawiono go jako niesztampowego homoseksualnego prezydenta Słupska z głową pełną pomysłów, chęcią zmieniania świata i zapałem, by to osiągnąć. Ta jedna krótka rozmowa sprawiła, że zainteresowałam się tą postacią i zaczęłam zgłębiać temat, bo zrobił wtedy na mnie naprawdę spore wrażenie. Ciekawa też byłam, kiedy postanowi wyjść poza strefę miejską i zacznie działać w krajowej polityce… Okazuje się, że właśnie się tego doczekałam, a nazwisko Biedronia możemy spotkać w tegorocznych wyborach prezydenckich.
środa, 17 czerwca 2020
niedziela, 14 czerwca 2020
środa, 10 czerwca 2020
Szambo, parodia i bełkot czyli "13 powodów" sezon 4 [RECENZJA]
Gdy dwa lata temu zachwycałam się powieścią Jaya Ashera w formie recenzji, nie sądziłam, że kiedykolwiek jeszcze wrócę do tej historii na blogu. Jednak życie jest pełne zaskoczeń i dlatego przychodzę do was z recenzją czwartego sezonu serialu 13 powodów – który nigdy nie powinien powstać, bo to, co reprezentuje sobą finał, to dramat, komedia, parodia i film grozy, że ktoś wpadł na tak absurdalne pomysły, a ktoś inny za to zapłacił.
niedziela, 7 czerwca 2020
środa, 3 czerwca 2020
Wielka Dramowa Konfrontacja
niedziela, 31 maja 2020
środa, 27 maja 2020
niedziela, 24 maja 2020
Odsiecz książkowa #1 - Plotkara, Nosowska, Saga księżycowa, Czas mumii i Cassandra Clare
środa, 20 maja 2020
niedziela, 17 maja 2020
Najbardziej bezbarwna książka roku - "Zenith" Sasha Alsberg & Lindsay Cummings [RECENZJA]
Kiedy Youtuber bierze się za pisanie książki, rzadko wychodzi z tego coś dobrego. Jednak, gdy za pisanie zabiera się Youtuberka na co dzień zaznajomiona z literaturą i prowadząca książkowy kanał, to sprawa prezentuje się zupełnie inaczej, a my automatycznie oczekujemy czegoś dobrego. No ale nie tym razem.
środa, 13 maja 2020
Najlepsze i najgorsze 2019: książki, filmy i seriale
Ja
wiem, że połowa maja to tak o 4 miesiące za późno, by przychodzić do was z
podsumowaniem ubiegłego roku, ale… w końcu znalazłam czas, by do tego porządnie
przysiąść, podsumować i wszystko spisać. Bo wiecie, w styczniu tłumaczyłam się
sesją, a po sesji dopadło mnie życie i tak jakoś wyszło, że nie zebrałam się o
czasie.
Jednak jak to mówią: lepiej późno niż później, także w końcu mogę was zaprosić na podsumowanie 2019 roku oraz najlepsze i najgorsze tytuły, jakie udało mi się obejrzeć bądź przeczytać.
niedziela, 10 maja 2020
środa, 6 maja 2020
niedziela, 3 maja 2020
Korea Północna w roli głównej? - "Crash Landing on You" [RECENZJA]
środa, 29 kwietnia 2020
Ostatni tom, ostatnia wielka bitwa - "Królestwo popiołów" Sarah J. Maas [RECENZJA]
niedziela, 26 kwietnia 2020
środa, 22 kwietnia 2020
Dlaczego nie lubię Colleen Hoover?
Jeśli czytacie mojego bloga już od jakiegoś czasu, to pewnie już zdążyliście zaobserwować, że za Colleen Hoover to ja nie przepadam. Ale paradoksem jest, że czytam jej książki i lubię to robić. Także o co chodzi? Dzisiaj wam po kolei wyjaśnię, dlaczego tak, a nie inaczej i jakie mam powody, by twierdzić, że Hoover nie jest dobrą pisarką. Trochę książek od tej pani przeczytałam, a że jesteśmy w internecie, to mogę się wypowiedzieć.